Heureka
+421 239 183 083 (pracovné dni, 7-15)

Pravidlá gentlemanov, ktorými sa príliš neriadime

  %15. %06. %2018      Zo sveta módy

Gentlemani kedysi mali pravidlá, ktoré by aj dnešný svet urobili takým trochu krajším. A pritom nejde o žiadne zázraky. Proste len…

gentleman

1) Stúpli si, keď žena vošla do miestnosti

Skôr si muži na dôkaz rešpektu stúpli vždy, keď do miestnosti vstúpila žena, niekto významný alebo starší človek. Bolo to na znamenie úcty a pokory. V dnešnej dobe si toto už nevieme predstaviť, ale myslím, že v zjednodušenej forme je toto vhodné. Minimálne, keď vám do kancelárie vojde hosť, tak nie je slušné zostať sedieť.

2) Chodili vedľa ženy vždy bližšie k ceste

V časoch, keď nebol vo svete toľko prepracovaný systém kanalizácie a odpadových vôd, tak sa gentlemani v dlhých kabátoch naučili chodiť vedľa ženy vždy bližšie k ceste. Aby žena nebola pošpliechaná, keď mlákou prešiel konský povoz alebo automobil.

3) Podržali žene dvere

Ženy mali v skorších dobách veľké objemné sukne, ktoré si museli pri nastupovaní do koča alebo pri vchádzaní do dverí pridržať. A tak muž vždy žene dvere otvoril a podržal. Aj v dnešnej dobe, keď má žena sukňu, je vhodné jej otvoriť napr. dvere auta a svojím telom ju zároveň chrániť, aby jej okoloidúci čumilovia nepozerali pod sukňu.

4) Usadili ženu ku stolu

Bolo bežné, že pri usadzovaní ku stolu muž žene vysunul stoličku a pomohol jej sa usadiť. Žena sedela čelom do miestnosti. Muž teda čelom od diania v miestnosti. Tiež by mal muž sedieť chrbtom k TV, aby ho nič nerozptyľovalo od jeho priority, ktorá s ním sedí pri stole.

5) Sadli si až potom, čo si sadla žena

Než sa muž usadil k stolu, počkal pri svojom mieste, než sa usadia všetky ženy, ktoré s ním stôl zdieľali. V súčasnej dobe sa toto dá vidieť v relácii Jana Krausa, kde Ján vždy čaká, než sa usadí jeho hosť a až potom si sadne on.

6) Pomohli žene z alebo do kabátu

Predtým ženy nosili veľa vrstiev oblečenia a pod nimi veľmi nepohodlný korzet. A tak jej muž vždy pomáhal s kabátom, z dôvodu jej obmedzeného pohybu. Korzety už sa síce skoro nenosia, ale aj tak je toto asi bežné aj v dnešnej dobe, nie?

7) Chodili po schodoch vždy za ženou

Z dôvodu vysokých topánok a dlhých šiat, muži vždy chodili po schodoch za ženou. Dôvodom bola jej ochrana, keby sa jej zvrtla noha a mala by trebárs spadnúť. Ak má žena krátku minisukňu, tak sa môže toto pravidlo z logických dôvodov porušiť.

8) Pomáhali jej s taškami

Toto pravidlo neplatí pre dámske kabelky. A ako povedal pán Špaček: "Viete prečo muž žene nikdy nenosí kabelku? Pretože s ňou vyzerá hlúpo."

9) Pri daždi nad ňou držali daždnik

Keď prší, tak gentleman drží dáždnik nad ženou a nevadí mu, že by mohol trošku zmoknúť. A platí to, aj keď ste veľká hviezda, ako na obrázku dokazuje napr. Leonardo.

10) Dali jej svoje sako

Ak gentleman videl, že sa žena klepe zimou, ihneď si zložil sako a ponúkol jej ho. Myslím, že toto by malo byť tiež bežné aj v dnešnej dobe.

11) Odprevadili ju k autu alebo k dverám

Gentleman vždy ženu odprevadil až k dverám alebo k jej autu. Dôvodom je samozrejme jej bezpečnosť a to, aby sa presvedčil, že o ňu nemusí mať strach.

12) Ani vo sne ich nenapadlo, že by ženu udreli

A môžete byť pokojne Chris Brown. Gentlemana by proste nikdy a za žiadnej situácie nemalo napadnúť udrieť ženu.

Sčítané a podčiarknuté, doba sa zmenila a niektoré veci nám už neprídu tak bežné a jasné. Je ale občas fajn sa zamyslieť nad tým, či by sme tento náš svet nemohli urobiť trochu krajším. A to napríklad len tým, že žene pomôžeme s kabátom alebo prisunieme stoličku...

Publikoval: Differenta Team

Páčil sa vám článok?