Heureka
+421 239 183 083 (pracovné dni, 7-15)

Módna Poradňa

Ako vyčistiť škvrny od kávy?

  %29. %03. %2019      Všeobecné otázky

Dobrý deň,

potrebovala by som radu. Milujem kávu a nedám bez nej ani ranu. Keďže nemám klasické sedavé zamestnanie, ale pracovnú dobu trávim predovšetkým v aute, som neustále od kávy :). Poradili by ste mi, ako kávu najefektívnejšie vyčistiť?

 


Simona Štrobová

odpoveď

Milá Simona,

môžeme vás upokojiť, nie ste v tom sama. A tak pre vás máme hneď niekoľko tipov, ako kávu ľahko a rýchlo z oblečenia odstrániť.

 

 

 1. studená voda
  Ak máte možnosť opláchnite látku ihneď studenou vodou. Studená voda je v tomto prípade veľmi dôležitá, nakoľko pri teplej sa škvrny ešte viac ,,zažierajú" do hĺbky.
 2. citrónová šťava
  Citrón je dezinfekcia. Pokvapkajte teda textíliu citrónom a nechajte aspoň 10 minút pôsobiť. Následne ju očistite vlažnou vodou alebo handrou.
 3. kuchynská soľ
  Zmiešajte soľ s vodou, potrite škvrnu od kávy a nechajte chvíľu pôsobiť, škvrna zmizne. Potom stačí škvrnu len opláchnuť studenou vodou.
 4. vínny ocot
  Ocot, podobne ako citrón, dezinfikuje, čistí a dokonca konzervuje. Dajte na škvrnu ocot a nechajte chvíľku pôsobiť. Potom opäť opláchnite studenou vodou a nezabudnite vyprať, aby zmizol octový zápach.
 5. jedlá sóda
  Jedlá sóda je skvelým pomocníkom pri odstraňovaní najrôznejších škvŕn na textile. Jedlú sódu zmiešajte s vodou až vznikne ,,kašička". Tú naneste na škvrnu a nechajte pôsobiť pokojne niekoľko hodín, potom opláchnite studenou vodou.
 6. peroxid
  Pokiaľ máte na textílii už staršiu škvrnu od kávy, potom jednoznačne siahnite po peroxide vodíka spoločne s glycerínom, postriekajte škvrnu glycerínom a následne peroxidom. Nechajte pôsobiť a opláchnite v studenej vode. Najprv sa ale uistite na menšom a menej nápadnom kusu látky, či nebude s peroxidom reagovať, aby ste čistením látku nezničili.
 7. V poslednom prípade vám určite pomôže čistiareň.

Pekný deň za www.differenta.skpraje Nikol.