Heureka
+421 239 183 083 (pracovné dni, 7-15)

Módna Poradňa

Ako sa starať o kožák koženú kabelku?

  %12. %08. %2019      Ako sa obliecť

Dobrý deň,

mám z Vášho e-shopu krásny kožák, ale rada by som, aby mi vydržala v dobrej kondícii čo možno najdlhšie. Aké základné tipy by som mala dodržať? Vďaka.


Ivanka N.

odpoveď

Milá Ivanka,

tu prinášame pár základných tipov na maximalizáciu životnosti kožáku alebo koženej bundy.

Impregnujte ako sa dá!

Chemická ochrana je nevyhnutná, ak máte v pláne bundu či topánky alebo kabelku požívať v každom počasí. Časté zmeny vlhkosti totiž nemusia koži prospievať. Spolu s novým koženým kúskom si teda zaobstarajte aj osvedčený impregnačný prípravok na kožu a pred prvým nosením kožu riadne ošetrite rovnomerným postriekaním.

Radšej v suchu  

Koža, hoc aj tá najkvalitnejšia, by nemala veľmi zmoknúť To isté platí pre kožák. Preto so sebou vždy noste dáždnik a vyvarujte sa, pokiaľ možno, dlhodobému pobytu na daždi. Ak už nemôžete premoknutiu zabrániť, potom pri prvej vhodnej príležitosti umožnite dostatočné preschnutie, najlepšie pri izbovej teplote, nie však v blízkosti vykurovacieho telesa a rozhodne nie v sušičke na bielizeň. Takéto vysoké teploty koži neprospievajú.

nePranie 

Kožená bunda je presne ten typ odevu, ktorý je vhodný zveriť do starostlivosti profesionálov v čistiarňach. Tu by mali zaručiť kvalitný servis a správne použitú metódu prania, ktorá kožu nijako nepoškodí. Ak nechcete alebo nemáte možnosť koženú bundu umiestniť do čistiarne, potom sa všeobecne odporúča voliť iba ručné pranie s použitím neagresívnych pracích prostriedkov bez aviváže a nadmerného parfumovania. Vyhnite sa praniu v práčke! To koži neprospieva - hrozí strata farieb a poškodenie jemných detailov.

Pozor na žehlenie

Koža vydrží aj teplo žehliaceho telesa, avšak neodporúča sa používať príliš vysoké teploty. Koženú bundu radšej žehlite vždy cez inú tkaninu (napríklad utierku), prípadne nemusíte žehliť vôbec, pretože materiál je nepoddajný a nemá sklon ku krčeniu.

Chráňte pred priamym svetlom

Pobyt na slnku koženým bundám neprospieva, rovnako ako pobyt na daždi. Leto je teda obdobím, kedy by mala kožená bunda visieť na tvarovanom vešiaku, bezpečne uložená v skrini. Kožák vymeňte napríklad za krásny kardigan!

Nezabudnite, že v módnych kúskoch z Differenta sa budete cítiť ako vo svojej koži.

Tak si ulovte dnes niečo pre seba! ;)