Odevy sú každodennou súčasťou nášho života a základom nášho osobného štýlu, ale keď príde čas na starostlivosť, kto z nás občas z lenivosti nehodí všetko do práčky alebo neprežehlí všetko na jeden záťah? A priznajte sa, kto číta ceduľky na oblečení, než ho hodí do práčky? Prinášame vám rady ako sa o svoje (nielen) obľúbené kúsky starať čo najlepšie.
Alebo to dajte maminke. Tá vie, ako to urobiť.
Ako prať bavlnu
Tento čistý materiál znesie skoro všetko. Od prania na akýkoľvek program, bieliace prípravky i žehlenie na najvyššie teploty. V mnohých prípadoch obsahuje oblečenie z bavlny aj elastan alebo iný syntetický materiál. Potom je potrebné znížiť teplotu pri praní aj žehlení. Niektorá bavlna si navyše žiada pranie naruby aby netvorila nevzhľadné žmolky.
Ako prať denim
Tak milovaná džínsovina je veľmi odolná, pohodlná a lichotí postave. Problém ale nastáva predovšetkým s farbou. Džínsové nohavice, bundy a košele mávajú celkom zámerne vyšúchaný vzhľad, ktorý sa postupom času mení. Niekto to nazýva originálnou patinou a niekto to nemá veľmi rád. Pokiaľ s týmto máte problém, budete musieť venovať starostlivosti o denim viac času. Perte ich buď naruby v studenej vode alebo ešte lepšie v ruke. Potom ich sušte hore nohami alebo položené na vodorovnej ploche. Každopádne ich neperte príliš často. A ak vás trápi zápach, trebárs z večera v bare, radšej ich zaveste pred sprchovaním do kúpeľne, pretože para funguje v tomto prípade priamo zázračne.
Ako prať viskózu
Hoci je vyrábaná z prírodnej celulózy, je k jej produkcii potrebné veľké množstvo chémie. Práve preto je zaradená medzi umelé vlákna. Jej výhodou je ľahkosť, na dotyk pripomína bavlnu, ale nie je tak odolná. Pranie je odporúčané na 40 ° C, pretože sa často zráža a žehlenie by malo byť pri nízkych teplotách. Košele a blúzky z tohto materiálu by sa mali prať ručne vo vlažnej vode a v žiadnom prípade nežmýkať, inak stratia tvar.
Ako prať polyester?
Najrozšírenejší umelý materiál, ktorý je často v kombinácii s viskózou a bavlnou. Ocenia ho predovšetkým tí, ktorí neradi žehlia. Pri praní i žehlení znesie stredne vysoké teploty, ale má tendenciu tvoriť hrudky. Je teda dobré ho prať naruby. Kvôli statickej elektrine sa často na polyesteri zachytávajú chlpy z domácich miláčikov a najrôznejšie smietky. Ak chcete toto eliminovať, pridajte do bielizne zmäkčovač tkanín.
Ako prať vlnu?
Najčastejšie sa stretneme s tou ovčou, vo väčšine prípadov zmiešanou s umelým vláknom. Kvalita je rôzna, ale vždy potrebuje doslova nežné zaobchádzanie. Svetre, šály a ďalšie vlnené kúsky perte v práčke jedine pri nízkej teplote a za použitia špeciálneho programu a prípravkov na vlnu. Najlepšie je ale zvoliť ručné pranie v studenej vode bez žmýkania. Tiež je dobré nikdy ich nevešať, ale dať uschnúť na vodorovnú plochu, aby boli po celý čas v požadovanom tvare.
Ďalšou vychytávkou, čo by vás mohla zaujímať, je staranie sa o detaily ako flitre, aplikácie a kamienky na oblečení. Tie samozrejme nepatria ani do práčky a ani do sušičky, nielen kvôli tomu, že by sa im mohlo niečo stať, ale hlave bývajú pripevnené len tenkou niťou, ktorá sa nesmie naťahovať. Rovnako tak topy a šaty s kamienkami by sa mali prať len veľmi opatrne v ruke a sušiť najlepšie rozložené na froté uteráku. Pri kamienkoch sa tiež oplatí byť pozorná pri nákupoch. Ak si v obchode, kde si ten ktorý kúsok s kamienkami kupujete, všimnete, že pri ostatných veľkostiach už na odeve pár kamienkov chýba, môžete si byť istá, že ani ten váš nevydrží dlho perfektný.
Ako prať čipku
Nech už je v akejkoľvek farbe, rozhodne ide o trendy materiál, ktorý je ale nežný a krehký aj sám o sebe a môže sa ľahko zničiť. Čipka by sa preto mala prať v programe na jemnú bielizeň a najlepšie v ochranných sieťkach. Čipiek je veľa druhov- tie kvalitnejšie sú čisto bavlnené alebo ľanové, tie lacnejšie sú zo syntetických materiálov a ľahšie podliehajú skaze.
Ako prať tyl
Ľahká priehľadná textília s jemným mriežkovaním, ktorá je typická pre sukne baletiek, sa dnes najčastejšie vyrába z bavlny alebo chemického hodvábu. Tylov je dnes nespočetné množstvo druhov.
Existuje napríklad tyl s potlačou, strieborný či zlatý tyl z metalových priadzí či elastický tyl s prímesou elastanu. Nenatužený tyl možno prať podľa inštrukcií na štítku opatrne aj v práčke, natužený tyl je potom pre výsledný efekt nutné znovu natužiť.
Ako prať šifón
Hoci je dnes považovaný za elegantnú večierkovú záležitosť, jeho názov pochádza z francúzskeho "Chiffa on", čo znamená "handra". Šifón vytvára priesvitné elegantné záhyby a je vhodný na riasenie. Značná priehľadnosť však kladie vysoké nároky na precízne spracovanie, kde je každá nedokonalosť vidieť. U hodvábneho šifónu sa odporúča chemické čistenie, ten syntetický možno prať v ruke, ak sa neodstreďuje a nechá sa uschnúť na ploche. Žehlí sa bez naparovania na tú najnižšiu teplotu.
Pamätajte len, že neplatí: čím drahšia vec, tým viac musí vydržať. To je potom najlepšie zaobstarať brnenie- to vydrží naozaj veľa. Často práve drahšie, príjemnejšie a krajšie materiály sú naopak náchylnejšie na dobrú a jemnú údržbu. Kabelku za 50.000Kč by ste tiež pravdepodobne neprehnal práčkou, tak je dobré to neskúšať ani pri stredne drahých kúskoch.
Každopádne buďte different ;)
Publikoval: Team Different