Heureka
+421 239 183 083 (pracovné dni, 7-15)

Módna Poradňa

Ako roztiahnuť kožené topánky?

  %19. %08. %2019      Ako sa obliecť

Zdravím do Differenty!

Mám od vás krásne kožené topánky Desigual, ale potrebujem ich roztiahnuť, pretože ma trochu tlačia. Ako na to, aby som ich príliš nezničil? Poradíte mi, prosím?


Ladislava V.

odpoveď

Milá Ladislava,

žiadny stach, existuje mnoho spôsobov, ako nové topánky rozchodiť. Samozrejme, niektoré babské rady, o ktorých sa dočítate na internete, Vaše topánky skôr zničia, než roztiahnu. Tak pozor na ne!

Poďme sa pozrieť, ako bezpečne roztiahnuť kožené topánky.

 • Ako roztiahnuť topánky do šírky?

 1. Môžete si zakúpiť sprej na roztiahnutie obuvi, ktorý podľa návodu nastriekate dovnútra topánky, necháte pôsobiť a súčasne topánky doma pozvoľna rozšlapujete.
 2. Generácia našich babičiek a mamičiek to robila tak, že navlhčili hrubšie ponožky, ktoré si vzali na seba, a na ne si obuli topánky. V takejto výstroji je nutné chodiť v obuvi doma. Prastarý spôsob zaručuje pohodlné a bezpečné roztiahnutie akejkoľvek koženej obuvi, a to aj v prípade, že má podpätky.
 3. V obchodoch sa dá zohnať špeciálna rozťahovacia pena, vďaka ktorej sa dajú topánky za pomocou napínačov rotiahnuť do šírky aj do dĺžky. Najbezpečnejší spôsob, ako roztiahnuť malé topánky, je pomocou napínákov. Topánky rozšľapujte niekoľko hodín doma a po obchôdzke po obývacej izbe ich zas vráťte na hák. V prípade aplikácie spreja na roztiahnutie obuvi je nutné nastriekať ho na topánky a niekoľkokrát po sebe procedúru opakovať.
 4. Ak topánky potriete liehom, zaiste povolia. Potierajte ich veľmi opatrne a radšej z vnútornej strany obuvi.
 • Ako roztiahnuť špičku topánok?

 1. Úzku špičku skúste vytiahnuť utierkou, ktorú ste predtým pokvapkali octom a vložili ju dovnútra topánky na problematické miesto.
 2. Na roztiahnutie či povolenie špičiek topánok sa používa napínač s rozbaľovacou špičkou. Tento napinák (kopyto) by mal byť v skutočnosti väčší, než je špička samotná. Napinák do obuvi vložíte a pozvoľna ju s ním roztiahnite. Kopytá majú nastaviteľnú šírku špičky, a takto sa Vám podarí pozvoľna roztiahnuť úzku špičku topánky, z ktorej Vás bolí palec. Dajú sa zohnať v obchodoch s obuvou alebo v špeciálnych e-shopoch, ktoré ponúkajú ako výrobný materiál plast, môžete zakúpiť napinák potiahnutý látkou s oceľovou pružinou alebo drevené napínače, ktoré sú cenovo drahšie, avšak vytiahnu obuv bezpečne a precízne. Napinákov môžete zakúpiť viacero druhov - na dámsku alebo pánsku obuv, na vysokú obuv a letnú obuv.
 • Ako roztiahnuť topánky pre veľký priehlavok?

V prípade, že máte veľký priehlavok a nepomáhajú klasické mokré ponožky, skúste navlhčiť ponožky liehom a prešliapavať v nich obuv. Pokiaľ ani tento spôsob nezaberá,  môžete potrieť liehom samotnú kožu zvnútra a opatrne rozťahovať kopytom.

 • Potrebujete roztiahnuť iba časť topánky?

Ak potrebujete zmäkčiť alebo roztiahnuť len časť topánky, potrite príslušné miesto, ktoré Vás tlačí, alkoholom alebo liehom. Môžete využiť tiež sprej na roztiahnutie obuvi, ktorý nastriekate na požadované miesto.

 • Ako zmäkčiť päty obuvi?

Päty změkčíte tak, že navlhčíte handru a kladivom do nich cez handru budete zľahka klopať. Môžete steny piat trieť medzi prstami či použiť krém na zjemnenie materiálu. Záleží na tom, z čoho je obuv vyrobená.

 • Režú Vás remienky na letných topánkach?

Nastriekajte na remienky sprej na zjemnenie materiálu alebo si kúpte parafínovú sviečku, ktorú na remienky niekoľkokrát z vnútornej strany natrite, jemne pretrite materiál medzi prstami a koža zmäkne.

 • Pozor na mráz!

Babské rady na rôznych serveroch odporúčajú naplniť vrecká s vodou, vložiť ich do topánok a vystaviť mrazu. Pri rozpínaní vody v topánkach sa týmto tlakom začne obuv sama od seba rozťahovať. Tento spôsob v dnešnej dobe nie je príliš vhodný. Existuje rada lepších a pritom cenovo dostupných možností, ako kvalitne a dobre vytiahnuť kožené topánky, a pritom mať istotu, že ich pri rozťahovaní nezničíte.

 • Nepomohla vám niektorá z vyššie spomenutých rád?

Ako roztiahnuť malé topánky v prípade, že všetka technika zlyhá? Navštívte opravovňu obuvi, kde majú špeciálne zariadenie na roztiahnutie obuvi. Cena sa pohybuje rôzne. Počítajte s výdajom okolo 3- 8  v závislosti na tom, s ako obuvou a akú opravovňu sa rozhodnete navštíviť.